Powstał ludzko-zwierzęcy embrion

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Newcastle stworzyli ludzko-zwierzęcy embrion, mogący być źródłem komórek macierzystych. Za pomocą specjalnej metody uzyskali cytoplazmatyczne hybrydy, przenosząc ludzkie DNA do krowiej komórki jajowej, której własne jądro zostało usunięte – donosi BBC. Badacze są zdania, że może to zapoczątkować przełom w transplantologii. Stworzony embrion ma 99,9% ludzkiego materiału genetycznego i 0,1% zwierzęcego. Pozwolono mu się rozwijać przez 3 dni, po czym – ze względu na obowiązujące prawo – zniszczono. Naukowcy czekają na ustanowienie regulacji prawnych, które pozwolą bez obecnie obowiązujących ograniczeń na kontynuowanie podobnych eksperymentów.

Podobne embriony mają być źródłem pozyskiwania komórek macierzystych, zdolnych do przeobrażania się w dowolne tkanki organizmu. Tak naukowcy zamierzają tworzyć m.in. narządy do przeszczepów, co stanie się przełomem w transplantologii. Dlatego też opisywane hybrydy mogą zmienić oblicze medycyny, o ile tylko uda się z nich wydobyć komórki macierzyste.

„Te hybrydy nie są i nigdy nie będą niczym więcej niż tylko grupą komórek” – podkreśla prof. John Burn, dyrektor Institute of Human Genetics na Uniwersytecie Newcastle. Zapewnienia takie są konieczne ze względu na liczne protesty przeciwników podobnych praktyk.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Medycyna i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.