Pasta do zębów z fluorem nie na każdą kieszeń…

Najnowsze badanie dowodzi, że pasta do zębów zawierająca fluor jest zbyt droga dla większości mieszkańców naszego globu. Zespół naukowców reprezentujących kilka ośrodków naukowych (m.in. Uniwersytet Jerzego Waszyngtona w stolicy USA oraz uniwersytet w holenderskim Nijmegen) porównał, na ile dostępna jest pasta do zębów w wybranych 48 państwach.

Zachodzące w niemal każdym regionie świata procesy globalizacji prowadzą do coraz powszechniejszego przyjmowania zachodniej diety, bogatej w węglowodany i cukry. Wpływa to na rosnące – zwłaszcza w krajach rozwijających się – zagrożenie rozwojem próchnicy, często nie leczonej ze względu na niski poziom dochodów ich mieszkańców. Pasta z fluorem należy do najszerzej stosowanych metod zapobiegania próchnicy, ale obecnie zaledwie 12,5% populacji Ziemi może sobie pozwolić na jej regularny zakup i stosowanie. Niskie użycie past z fluorem ma związek z ich ceną, zbyt wysoką dla mieszkańców najuboższych regionów świata.

Ankiety dotyczące kosztów pasty zostały przygotowane przez stowarzyszenia stomatologiczne i zajmujące się zdrowiem jamy ustnej pozarządowe organizacje z wielu krajów. Koszt rocznego użycia pasty przez jedną osobę został określony zarówno w stosunku do ogólnych wydatków jak i liczby dni pracy potrzebnych by pokryć koszty zakupu. „Z tego względu, że pasta do zębów z fluorem odgrywa ważną rolę w zapobieganiu próchnicy zębów, powinna ona być bardziej dostępna dla najbiedniejszej części populacji świata.” – komentuje Ann Goldman z uniwersytetu w Waszyngtonie – „Powinny też zostać podjęte odpowiednie kroki, by stała się ona bardziej dostępna”.

Autorzy raportu sugerują, że można ten cel osiągnąć, zwalniając pastę z fluorem z opodatkowania, oraz zachęcając lokalnych producentów i międzynarodowe koncerny do obniżania cen produktów na rynkach najuboższych krajów.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.