Mapa protein ludzkiej śliny

Badacze z kilku amerykańskich uczelni zwarli szyki w celu zdefiniowania proteomu śliny. Proteom to zestaw białek występujący w obrębie tkanek, komórek lub w przedziale komórkowym. W przypadku śliny zdefiniowano 1116 różnych protein, wiele z nich może w niedalekiej przyszłości znaleźć rutynowe zastosowanie w profilaktyce i diagnostyce różnych zespołów chorobowych.

Badania przeprowadzono przy udziale 23 mężczyzn i kobiet, przedstawicieli różnych ras. Ślinę pobierano bezpośrednio z okolic gruczołów ślinowych, by uniknąć zanieczyszczenia białkami innego pochodzenia. Postęp, dokonany przez amerykańskich uczonych, pozwala przypuszczać, że w wielu przypadkach test śliny zastąpi testy próbek krwi, tym bardziej, że badanie takie jest łatwiejsze do wykonania, bezpieczniejsze, tańsze i nieinwazyjne.

Analizę próbek śliny wykonywano przy pomocy spektroskopii masowej, dzięki temu badacze poznali wielkość białek oraz ich ładunek elektryczny. Uzyskane w ten sposób wyniki porównano z proteomem ludzkiej krwi i łez.

Do tej pory prowadzono eksperymentalne badania nad skutecznością stosowania testu śliny w przypadku wykrywania białek związanych z chorobami Parkinsona, Alzheimera i Huntingtona. Kilka innych testów, opartych o wykrywanie odpowiednich przeciwciał, pozwala już w tej chwili wykryć nosicielstwo wirusa HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Dużym wyzwaniem dla badaczy jest stworzenie testów, które pozwolą na wykrywanie ryzyka zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, gdyż te stanowią główną przyczynę zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Naukowcy wierzą, że za kilka lat z użyciem podobnych analiz będzie można przewidywać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Medycyna i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.